• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Türkiye’de 17 000 Diş Hekimi Mevcutken ve Sağlık Bakanlığının Açtığı 120 Kişilik Bir Kadroya 2000 Diş Hekimi Başvurmuşsa Hangi Kritere Dayanılarak Bu Ülkede Fakülte Açılıyor?

Türkiye’de 17 000 Diş Hekimi Mevcutken ve Sağlık Bakanlığının Açtığı 120 Kişilik Bir Kadroya 2000 Diş Hekimi Başvurmuşsa Hangi Kritere Dayanılarak Bu Ülkede Fakülte Açılıyor?

Sağlıkta gündem toplantılarına katılan Diş hekimi TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Tatyos BEBEK, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın toplantıda yaptığı diş hekimlerine yönelik acı ama gerçek bir açıklamasından sonra yeni açılan diş hekimliği fakülteleri konusunda bakanın fikrini almak üzere aşağıdaki soruyu sordu:

“Sayın Bakanım, şu anda Türkiye’de birliğimize üye 17 bin diş hekimi var. Türkiye’de talep az gelişmiş ülkelerin biraz üzerindeyken yaklaşık yüzde 7, yüzde 10 civarındayken ve yaklaşık 15 fakülte varken ve hala şu anda açılmak üzere olan 4 ya da 5 Diş hekimliği fakültesi var. Türkiye’de mevcut hekim sayısı bu kadarken 17 bin diş hekiminden, 2 bin diş hekimi 120 kişilik kadro için bakanlığa başvurmuşsa, hangi kriterlere dayanarak bu ülkede fakülte açılıyor. Bu konuda bakanlığınızın görüşü nedir? Lütfen onu rica etsem?
Soruyu Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ şöyle yanıtladı: “Ben kendi bakanlığım döneminde diş hekimliği fakültesi açılsın mı diye bana soru sorulduğunu hatırlamıyorum. Bana kimse sormadı. Bunlar daha önceden yapılmış işler. Şunu söyleyelim. Bu ülkede şu anda yetişen diş hekimlerinin ve tıbbiyelilerin fazla olduğunu söyleyemeyiz. Sadece kullanım eksikliği yaşıyorlar. Doğrudur. Ama size katılıyorum. Bu mevcut kullanımı sağlamadan diş hekimi veya hekim yetiştirmenin, hangi meslektense bunu yetiştirmenin ne kadar manası olacağını gerçekten tartışmak lazım. Çünkü bu meslekler başka mesleklere benzemiyor. İnsan sosyolog olur, başka bir iş yapabilir. Psikolog olur başka bir iş yapabilir. Tarih okur başka bir iş yapar. İnsan diş hekimi olup da diş hekimliği yapamazsa bu bir felakettir. Bir insan tabip olup da hekimlik yapamazsa bu olacak bir iş değildir. Dolayısıyla ben bu hususta size tamamen katılıyorum. Ancak Türkiye’de planlamaların bugüne kadar ne şekilde yapıla geldiği hepimiz tarafından bilinmekte. Bana sorulursa, ihtiyaç olmazsa ben yapılsın demem.”

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 13:15

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84