• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Sağlık Bakanı Sordu: Acaba Avrupa’da Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda En Kötü Ülke Biz Miyiz?

Sağlık Bakanı Sordu: Acaba Avrupa’da Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda En Kötü Ülke Biz Miyiz?

Sağlıkta gündem toplantılarına katılan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Halk Sağlığı Kürsüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. İnci OKTAY´ın bir sorusu üzerine Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ kendisine “ACABA AVRUPA´DA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONUSUNDA EN KÖTÜ ÜLKE BİZ MİYİZ?” diye bir soru yöneltti.

Bakanın soruyu sormadan önce mutlaka malumatınız vardır diyerek soruyu yönelttiği diş hekimi öğretim üyesi soruya şu şekilde cevap verdi:

“Aşağı yukarı böyle olduğunu söyleyebiliriz. Ancak biz kendi çalışmalarımız içinde ağız diş sağlığı açısından sağlık sistemini incelediğimiz zaman, yapılması gereken çok fazla şey var ama bütün zorluklara rağmen Türkiye için ağız diş sağlığını iyileştirecek modeller oluşturmak mümkün. Bunların zaten çalışmaları da var. Sonuçları alınmak üzere. Sağlık Bakanlığının bu konuda üniversiteyle yürüttüğü bir çalışma var bizim fakültemizde. Onun da sonuçları alınıyor. Bizde ileri yaş gruplarında çok yüksek ağız diş sağlığı sorunları ama 14-15 yaş grubunda hep kontrol edilebilir düzeylerde. Eğer kaynaklarımızı ve birinci basamak hizmetleri bu yaş gruplarına yönlendirebilirsek ileri yaş gruplarda hastalığın yaygınlığını çok kolaylıkla kontrol altına alabiliriz.”

Daha sonra öğretim üyesi diş hekimi İnci OKTAY´ın asıl sorusuna geçildi. Prof. Dr. İnci OKTAY sağlıkta dönüşüm programında diş hekimliğinin yeri hakkında bilgi edinmek istediğini Sağlık Bakanı’na şu şekilde sordu:

“Önce verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Bizde sağlıkta dönüşüm projesi ile ilgili merak ettiğimiz birçok alan vardı. Ben izninizle mümkünse şunu öğrenmek istiyorum. Aile hekimliğine dönüşen sistem içinde acaba diş hekimliği hizmetlerinin topluma aktarılması veya sunulması nasıl olacak. Çünkü siz de biliyorsunuz, sağlık bakanlığında diş hekimliği hizmetleri tedavi hizmetleri genel müdürlüğüne bağlı ama biz üniversiteler meslek kuruluşları hep diş hekimliği hizmetlerinin de birinci basamaktan başlamasının toplumun ağız diş sağlığı durumunu çok önemli ölçüde etkileyeceğini düşünüyoruz. Acaba bu yeni dönüşüm programı içinde bir yeni aile diş hekimliği kavramı gibi mi yaklaşım var yoksa sağlık ocağı diş hekiminin görev ve sorumluluğunu değiştirerek onu birinci basamakta çalıştırmaya yönlendirmek mi var, eğer bu konuda bilgi verebilirseniz memnun oluruz. Teşekkür ederim.”

Bu soruya Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ söyle cevap verdi:

“Size tamamen katılıyorum. Mutlaka bir aile diş hekimliği kavramı olmalı bu ülkede. Bunu çok eleştirebildiğimizi söyleyemem. Bugün aynı masada oturduğumuz değerli diş hekimleri birliği başkanına da söyledim. Bir model olarak bunu bize geliştirir misiniz diye. Çünkü benim bakanlığımda hakikaten diş hekimliği konusu iyice geri planda kalmış bir konu. Burada da karşımıza çıkacak ana sorun geri ödeme kurumlarının yani sigorta kurumlarının bunu nasıl kabulleneceğidir. Yani öyle bir noktaya gelinmiş ki finansal açıdan, yani hiçbir yükü kabul ettiremiyorsunuz kolay kolay. Mesela bugün ambulans hizmetleri sigortacılık sistemi içinde kabul edilme eğiliminde değil gibi. Ancak mutlaka bu bir şekilde asılmalı ve aile diş hekimliği kavramı bu ülkede yerleşmeli. Yani modelimizin içinde kavramsal olarak bu var. Ancak şu anda altını çok iyi doldurduğumuzu söyleyemem.”

Dentha Haber Ajansı / 2004-03-11Editör Dental Gazete    Tarih 16 Temmuz 2014, 13:16

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84