• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Güney Diş Deposu Feridun Peker

Güney Diş Deposu Feridun Peker

Güney Diş Deposu Genel Müdürü Feridun Peker, Türkiye’nin bir an önce Sağlık Sigortası sistemine geçmesi gerektiği söyledi. Maddi imkansızlıklar yüzünden tedavide güçlük çeken halkın ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Feridun Peker yeni dişhekimliği fakültelerinin açılması yerine, mevcut fakültelerin çağı yakalayacak şekilde organize edilmesi gerektiğini söyledi

Güney Diş Deposu 1950 yılında Mehmet Peker tarafından kuruldu. Türkiye’nin en eski ağız ve diş sağlığı ünitleri üreten Güney Diş Deposu’nun faliyetleri, Mehmet Peker’in 1966′ta ki vefatından sonra 4 çocuğu tarafından devam ettirilir. 1966 yılından itibaren babalarından devr aldıkları firmayı azimli, disiplinli çalışma sonucu büyüten Peker Kardeşler 38 yıllık çalışma temposu sonucunda Türkiye’nin bir çok şehrine bayilikler kurdu.

İstanbul’da ve Maslak’ta showroom ve seminer salonuda oluşturan Pekerler, eğit çalışmaları ve labaravatuarları ile de adından sıkça söz ettirdi. Maslakta ‘ta kurdukları ana atölyede üretim ve montaj, ihracat ve ithalat, idari yönetim bölümlerini de oluşturdular. Güney Diş Deposu bünyesinde halen 125 kişi çalışmaktadır. Firma Mısır, İsrail, Romanya, Bulgaristan, Rusya, gibi ülkelere ithalat yapmakla birlikte Fransa, ve Hollanda’dan da sipariş alıyor.

Türkiye’de genel anlamda bir sağlık politikası sorunu yaşandığını bildiren Feridun Peker şunları söyledi;

“SORUN SAĞLIK SİGORTASI İLE ÇÖZÜLEBİLİR”

“Bence sorunun temel çözümü Türkiye’de oluşturulacak bir sağlık sigortasına bağlıdır. Türkiye madem Avrupa Birliği’ne girmeye çalışıyor. O zaman Avrupa’da geçerli olan sağlık sigortasını örnek almalıdır”. Genel sağlık sigortası ile insanların hekime gitme alışkanlığını kazanacağını anlatan Feridun Peker, düzenli olarak hekime gitmenin beraberinde insanlarımıza diş sağlığını getireceğini de söyledi.

Sektörün hak ettiği yerde olmadığını bildiren Peker 70 milyon nüfusa 20 bin diş hekiminin teorik olarak az olduğunu ülkemizde ağız ve diş sağlığı kültürü olmadığı için 70 milyona 20 bin diş hekiminin fazla geldiğini söyledi. Türkiye’de dişhekimine giden hasta sayısının çok az olduğunu anlatan Peker şunları sözlerine şöyle devam etti:

“HEKİMİN SATIN ALMA DURUMU ÇOK AŞAĞILARDA”

“Görüyoruz ki özel muayehaneler kapanıyor. Devam edenlerin ise iş yapması çok zor. Halkın büyük çoğunluğu maddi yetersizlik nedeni ile devlet, SSK, Kızılay ve buna benzer kuruluşlara gidiyor. Özel klinik ve muayenehanelere giden sayısı çok az. Maddi imkansızlıklar yüzünden hekimlerimizin satın alma durumu çok aşağılarda” dedi.

Doların sabit kurda olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Peker “Aslında doların sabit kalması bize bir yandan kazandırıyor bir yandan kaybettiriyor. Biz sabit kalmasından memnunuz . Çünkü biz ürünlerimizin tamamını yurt dışına değil yurt içine de satıyoruz. İç piyasada bu fiyatların dengeli olması güzel bir şey. Dışarı satarken doların yükselmemesinden dolayı bir miktar kaybımız oluyor. Buna karşılık iç satışta da kazancımız oluyor. Fiyat istikrarı müşterilerimizi son derece memnun ediyor. Büyük bir talep patlaması yaşıyoruz .O yüzden biz doların sabit kalmasından çok ta memnun değiliz” dedi.

“İTHAL OLMASI BİR CİHAZIN İYİ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ”

“İthal olması bir cihazın iyi olduğu anlamına gelmez” diyen Peker Çin’den, Brezilyadan’dan Tayvan’dan dişhekimliği cihazları geldiğini fakat bu ürünlerin Türkiye’de üretilecek ürünlerini tutmayacağını söyledi.

Peker, “Ürettiğimiz mallarla Avrupa ürünleri ile yarışıyoruz. Onları yakalamaya çalışıyoruz. Kalite olarak performans olarak Avrupa cihazlarına çok yaklaşmışızdır. Bazı ihracatımızda bunu gösteriyor zaten” dedi.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-15Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:43

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84