• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
Dentsan: “Evrensel Bir Bakış Açımız Var”

Dentsan: “Evrensel Bir Bakış Açımız Var”

Türkiye’nin ünit yapımı konusunda çok ilerlediğini bildiren Dentsan Genel Müdürü M.Sadık Çil geleceğe umut ile baktıklarını ve her geçen gün Avrupa standartlarına biraz daha yaklaştıklarını söyledi.

Ağız ve diş sağlığı sektörüne 1976′lı yıllarda Ethem Aslan’ın öncülüğünde giren firma küçük bir atölye olarak kuruldu. Dönemin zor koşullarını atlatmayı başaran üretici firma 1990′lı yıllara geldiğinde üretimlerini yurt dışına ihracat yapan bir kuruluş olmayı başardı. 2000 yılında kalite yeterlilik belgesi de alan Dentsan ardından gelen CE sertifikası ve İSO belgesi ile yerli koltuk imalatında adından sıkça söz ettirdi.

“EVRENSEL BİR BAKIŞ AÇIMIZ VAR”

Avrupa’da A kategorisinde marka yapmış ürünler ile yarış halinde olduklarını söyleyen M. Sadık Çil her geçen gün kalite çıtasını yukarı çıkardıklarını, hedeflerinin finansmanı göz önüne alarak ürünlerini geliştirmek olduğunu bildirdi. Çil, ” Evrensel bir bakış açımız var. İçimizdeki heyecan bizi daha da ileri götürecektir. Zaten içinde bu şevki ve çalışma arzusunu taşımayan üreticilerin ilerleyebileceğini düşünmüyorum. Elimizdeki imkanlarla çok yakın gelecekte A kategorisine girebiliriz demek isterdim. Ama gerçekçi olmak gerekirse bu zor. Çünkü üretim aşamasında büyük zorluklar yaşıyoruz” dedi.

Doların düşük kurda olmasını da değerlendiren Dentsan Genel Müdürü M.Sadık Çil şunları söyledi:

“DENGESİZ BİR ORTAM İÇİNDEYİZ”

“Ödediğimiz vergide artışlar ve daha zorlayıcı koşullar getiriliyor. SSK primleri yükseliyor. Döviz kurunun düşük olması giderlerimizi ve maliyetimizi rahatlatır bir yönü yok. Yurt dışında ihracat yaptığımızda Türk parası karşılığı elimize küçük değerler geçmiş oluyor. Bu durumda bizim eksi de olduğumuz gösteriyor. Çok dengesiz bir ortam içindeyiz” dedi.

Hükümetin yerli üreticiyi destekleme politikasından memnun olmadığını söyleyen Çil, kendi uğraşları ile bir yerlere gelmeye çalıştıklarını bildirdi.

“POLİTİKACILARDAN GEREKEN DESTEĞİ ALAMIYORUZ”

Çil, “Yerli üretimi destekleyeceğiz söylemi iktidar olmuş tüm partiler tarafından kullanılıyor. Fakat şu ana kadar bize yansıyan bir gelişme yok. Politikacılardan gereken desteği alamıyoruz. Kredilendirme yada teşvik konusunda devletin kolaylaştırıcı bir tavrını göremiyoruz. Düşük döviz kur politikası uygulanıyor. Enflasyon düşürüldü deniyor. Üretim giderlerimiz belli. 12 aylık bir sürede bazı kalemlerde giderlerimiz arttı, gelir düzeyimiz ise geriliyor. Hükümetin yada yetkili birimlerin bu oranları nasıl kurduğunu çok merak ediyorum” dedi.

Haksız rekabetin yerli üreticiyi kamçılaması gerektiğini bildiren Çile 80′li ve 90′lı yıllara oranla daha kaliteli üretim yapan firmaların yerine daha kalitesiz olan ithal ürünleri tercih eden fakülte ve kuruluşlara anlam veremediğini bildirdi. Geçmişte yurt dışına yönelmenin zorunluluk olduğunu anımsatan Çil, üretici firmaların bugün için belli bir standardı yakaladığını söyledi. İhalelerin oldu bittiye getirilmesinin hukuka ve kanuna aykırı olduğunu da söyleyen Çil, yetkililerin bu konu üzerinde çalışması gerektiğini duyurdu.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-15Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 02:44

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84