• E-DERGİ
  • HAKKIMIZDA
  • KÜNYE
  • KANAL DENTAL
  • SİTENE EKLE
  • RSS
  • ARŞİV
  • İLETİŞİM
  • YENİ ÜYELİK
  • ÜYE GİRİŞİ
BÖLÜM: - 
31 Oda Başkanı Toplandı, Karar: Eylem!

31 Oda Başkanı Toplandı, Karar: Eylem!

Türk diş hekimlerinin sorunları çok fazla ve yıllardır benzer sorunları konuşuyoruz. Arkadaşlarımızda haklı olarak tepki gösteriyor. İnsanlar aynı sorunu tartışmaktan yoruldu. Sorunun çözücüsü siyasi iktidar konuya yeterli ilgiyi göstermediği için arada kalan biz oluyoruz.

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Celal Korkut Yıldırım:

Kongremiz her şeyi ile çok güzel. Tüm planlarımız harfiyen yerine geliyor. Oda yöneticilerimiz ile toplantılar yapıyoruz. Türk diş hekimlerinin sorunları çok fazla ve yıllardır benzer sorunları konuşuyoruz. Arkadaşlarımızda haklı olarak tepki gösteriyor. İnsanlar aynı sorunu tartışmaktan yoruldu. Sorunun çözücüsü siyasi iktidar konuya yeterli ilgiyi göstermediği için arada kalan biz oluyoruz. Halkın sağlığın tehdit eden sahte dişhekimleri uzaklaştırılacak bir yönetmelik var. Sağlık Bakanlığı görevini gerektiği gibi yapmadığı için insanlar sıkıntı içerisinde. Yeni fakülteler açılıyor. Bu gelişme o alandaki insanların işsizliğin giderek daha fazla açılması demek. Eylem kararını konuştuk. Görüşmelerimizin sonuçlarını Sağlık Bakanlığı’na aktaracağız bu aktarmanın sonucunda gerekli çaba girişimler olmadığı zaman Türkiye çapında farklı bir eylem biçimini gündeme getireceğiz. Yerellerde ve aynı zamanda oda yöneticilerimiz ile birlikte Ankara’da ilgili kurumlar nezdinde talebimizi ifade edeceğiz.

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Rıfat Yüzbaşıoğlu:

Aylardır oda olarak bu kongreye hazırlanıyoruz. Bütün detaylar büyüteç altına alınarak organize edildi. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadık. Son derece olumlu bir hava içinde devam eden toplantı ve kursların bilimsel kongre sürecinde de devam edecek. Kongreye kayıtlı 500 dişhekimi bulunuyor. Refakatçilerle birlikte bu sayının 3 bine çıkmasını bekliyoruz. Mesleki sorunlarımızın da konuşulduğu bu kongrede, ertelenen eylem kararı ile ilgili de gelişmeler oldu. Oda başkanları merkezi bir eylemin yapılmasında görüş birliğine vardı. Eylemin ne şekilde olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Tüm oda yöneticileri Ankara’da toplanabilir. Yada bölgelerde çalışan tüm dişhekimleri tabelalarına siyah kurdela takabilirler. Bu söylediklerim sadece gelen önerilerdir. Eylemin şekli ve zamanı tam netlik kazanmadı.

Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Asım Savaş:

İlk üç gün meslek sorunlarımızı tartıştık. TDB 1986’dan bu yana bir çok sorununu çözmüş durumda. Tabibler Odası bile uzun zaman sorunlarını çözümde güçlük çekti. TDB yeni bir kuruluş olmasına rağmen sorun çözmek konusunda büyük başarılar elde etti. Yerine göre devletle birlik ve beraberliğimizi koruduk yerine göre tavrımızı koyduk. Sağlık Bakanlığı’na sorunlarımızı ulaştırmakta güçlük çekmeye devam edersek oda olarak eylem kararı aldık.

Rükselen Selek Antalya Dişhekimleri Odası Başkanı:

Çok güzel bir organizasyon. Burada bulunmaktan çok mutluyuz. Kararlar ve çalışmalar çok olumlu. Türkiye genelinde meslektaşlarımın yaşadığı bir takım sorunlar var. Çözümler yavaş yavaş olacak. Problemlerin hepsini bir çırpıda çözmek mümkün değil. Zaten öyle bir şey olsaydı bu güne kadar çözülmüş olurdu. Çünkü TDB sorunların çözümü için yapabileceği her şeyi yapıyor. Yavaş ve emin adımlarla destekler alınarak çözümler alınacaktır.

Birol Karakaya Konya Dişhekimleri Oda Başkanı:

Çok güzel ve olumlu giden bir TDB Kongresi daha gerçekleşiyor. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını tartışmaya devam ediyoruz. İyi sonuçlar çıkacağına eminim. Geleceğe de umutla bakıyorum. Sağlık Bakanlığı ile yaşadığımız soruna ise çözüleceğine dair bir umut taşıyoruz. Yada böyle bir umudumuz olsun istiyoruz. Ne kadar başarılı olur bilmiyorum. Bunlar daha çok politik yaklaşımlar olduğu için politikacılara ne derecede etkili olabileceğimiz bilmiyorum.

Alper Eminoğlu Erzurum Dişhekimleri Odası Başkanı:

Güncel sorunlar tartışılıyor konuşuluyor. Ben toplantıda da ifade ettim. Sağlık Bakanlığı ile yaşanan sorunların çözüleceğine çokta inanmıyorum. Bizim problemlerimizi bakanlığa çok iyi aktardığımız kanaatindeyim. Sağlık Bakanı’nın sorunlarımıza yaklaşımı çok olumluydu. Yalnız ne hikmet ise bu konuşmalardan sonra tekrar tavır değişikliği oldu ve isteklerimize net bir cevap verilmedi. Eylem yapılmasının doğru olduğuna inanmıyorum fakat katılmak durumundayız. Çünkü varlığımızın hissetirilmesi gerekiyor. İnşallah basit bir eylemle de olsa sesimizi bakana ulaştırabiliriz.

Halil Gümüş Aydın Dişhekimleri Odası Başkanı:

Katılım çok güzel. Çeşitli konularda yorumlarımızı yapıyoruz. Fikir birlikteliğimizi oluyor.  Ama dişhekimlerinin sorunlarımız merkezi idare yani hükümetle bağlantılı olduğu için zor gibi görünüyor. Ama biz elimizden geleni yapıyoruz.

Tülay Tacettinoğlu Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı:

Organizasyonun sosyal tarafı çok güzel. Değişik kişiler ile tanışma imkanı oluyor. Mesleki sorunlar hakkında konuşma fırsatı oluyor. Toplantılarda da detaylı bir şekilde ele alınıyor. Mesleki sorunlarımızın çözümü için görüşmeler yapıyoruz. Sorunlarımızı duyurmak konusundaki ısrarımız devam ediyor. Bu konu ile ilgili nasıl bir eylem yapılacağı konusu netlik kazanmadı.

Mehmet Bayram İlkimen Denizli Oda Başkanı:

Dişhekimlerinin sorunlarını masaya yatırdık. Bütün odalar görüşlerini belirtiyor. Bizde belirtiyoruz yeri geldiğinde. Bu toplantılar sorunların çözümleri ve izleneceği yollar konusunda bilgi edindiğimiz ortak hareket ettiğimiz mekanlar. O nedenle yararlı buluyorum bu toplantıları. Bir de bütün oda başkanları katıldığı için daha sağlıklı kararlar alınıyor. Mesleğimize yönelik bir takım sıkıntılar olduğu tüm oda yöneticileri tarafından kabul ediliyor. Bir şekilde sesimizi duyurmamız gerekiyor. Bunun en iyi yolu ne ise onu yapmayı planlıyoruz.

Murat Özyıldırım Kocaeli Dişhekimleri Odası Başkanı:

Her zamanki gibi çok olumlu bir atmosfer içindeyiz. Burada mesleki sorunlarımızı tartışıyor ve çözümler üretiyoruz. Burada görüşülen ve alınan kararlar ilgili politik kuruluşlara iletiliyor. Ülke yönetiminde birinci dereceden söz sahibi olan kişilere fikir verme açısından bu ve benzeri odalardan çıkan görüşlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ama odaların aldığı kararların sağlık politikasının ne kadar etkilediğimizi herkes görüyor.

Melih Baykara Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı:

Senede bir de olsa oda başkanların bir araya gelmesi her zaman bizde güzel duygular oluşturuyor. Tek istediğimiz bu gibi konular tartışılacağı zaman önceden çok iyi hazırlanıp gelinmesi. Buradaki zamanın daha dolu ve yoğun geçirmek gerek diye düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı’ndan bize verilen sözlere rağmen tersi uygulamalar yapıldığını görüyoruz. Onun için beklentilere ters gelişmeler olduğunda hayal kırıklığı oluyor. Bunu görüşmelerle halletmeye çalışıyoruz. Ama her seferinde hüsran ile sonuçlanıyor. Sanıyorum bir takım görüşme kanalları açılıp bu sorunlar çözülürse eyleme gerek kalmaz. Bu uygulamalarda bakanlık geri adım atmazsa ki sadece bir değil bir çok konuda mesleği yok edici bir çok sorun var. O zaman eylem kaçınılmaz olacak. Eylemin yapılıp yapılmamasından ziyade nasıl bir eylem yapılacağın nasıl daha çok ses getirileceği konusunda görüşülecek. Basını mutlaka arkamıza alarak etkili bir çalışma yapmalıyız. Bu arada İstanbul Dişhekimleri Odası başarılı bir organizasyon gerçekleştirmiş.

Bilge Şimşek Çanakkale Dişhekimleri Odası Başkanı:

Organizasyon her sene olduğu gibi bu senede çok güzel. Sağlık Bakanlığı’nın kendi bildiğini yapmak gibi bir politikası var. Dinler gibi görünüyor. Ama kendi hedeflerinden şaşmak istemiyor. Buna neden olan şeyin ne olduğunu da tam olarak bilmiyorum. Ben sorunlarımızın duyurulması için eylem yapılması gerekliliğine inanıyorum. Paradan ziyade ben mesleki anlamda küçültüldüğümüzü ve onurumuzun kırıldığını düşünüyorum. Bu anlamda çözüm neyi gerektiriyorsa yapılması gerekliliğini fikrindeyim.


Dentha Haber Ajansı / 2004-05-20Editör Dental Gazete    Tarih 17 Temmuz 2014, 03:42

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Dental Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
HAFTANIN HABERLERİ
TIP  BAYRAMINDA % 25 İNDİRİM Sektör 2017’ye güçlü giriyor, hedef 1 milyar dolar: DİŞSİAD ile TDB arasında Prof.Dr. Mutlu Özcan’ın başarıları kendisine TÜBA adaylığı getirdi
 
E-POSTA LİSTESİ
 
      DİŞ HEKİMLİĞİNDE TÜRKİYE'NİN SESİ

www.dentalgazete.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Dental Gazete adına Dentha San. Tic. Ltd. Şti’ye aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Cennet Mah. Hürriyet Cad. Huzur Apt. No: 7 Kat: 1 D: 2 P.K.: 34290 Küçükçekmece/İstanbul
Tel : 0212 424 43 43
Faks : 0212 425 71 84